کیست مویی یا کیست پیلونیدال

کیست مویی یا کیست پیلونیدال

کیست مویی که با نامهای دیگری مانند کیست پیلونیدال یا سینوس پیلونیدال نیز نامیده می شود به طور شایع در قسمت تحتانی ستون فقرات در ناحیه دنبالیچه بین دو باسن تشکیل می شود و بیماران با شکایت ترشح و درد در این ناحیه مراجعه می کنند.

در تصویر زیر محل تشکیل کیست مویی مشخص گردیده است.

محل شایع تشکیل کیست مویی

محل شایع تشکیل کیست مویی


دلایل ایجاد کیست مویی :

1- وراثت.

2- فرورفتن موهای ناحیه بین دو باسن به داخل پوست.

3- پرمو بودن بدن فرد.

4- افرادی که شغل نشسته دارند.

5- تعریق شدید در محل کیست مویی

6- چاقی و وجود شکاف بیش از حد بین دو باسن

غالبا کیست مویی یا سینوس پیلونیدال تا هنگامی که به حالت حاد دچار عفونت نشده باشد؛ علامتی ندارد. در این حالت، فقط تظاهر بیماری، وجود حفره ای زیر پوستی در فاصله دو باسن و کمی بالاتر از باسن می باشد که احتمال دارد اندازه ای به قطر یک تا چند سانتیمتر داشته باشد؛ دارای تعدادی مو باشد و از طریق چند سوراخ ریز به سطح پوست راه داشته باشد. در این حالت، فقط در معاینه، سوراخ های ریز پوست در فاصله بین دو باسن قابل دیدن می باشد.

با پدید آمدن عفونت، نشانه های زیر ظاهر می شود:

درد خود به خودی یا احساس درد با لمس کردن، قرمزی، تورم قسمت مبتلا، تب و لرز و ترشح چرک یا خونابه. اگر مجرای این سوراخها بسته شود؛ ترشحات چرکی درون حفره جمع می شود و منجر به پدید آمدن آبسه می گردند که با درد شدیدی توام می باشد.

توجه : کیست مویی فقط مختص ناحیه دنبالچه نیست و می تواند در نواحی مختلف بدن که در آنجا رویش مو باشد رخ دهد.

علائم کیست مویی:

1-ایجاد عفونت وتب ولرز و حالت تهوع با ترشح چرک وخونابه

2-احساس درد با لمس به روی پوست ناحیه مبتلا

3-ایجاد عفونت به همراه تورم قرمز رنگ به همراه درد خود به خودی

4-ایجاد آبسه به همراه درد شدید. کیست مویی معمولا با درد شدیدی همراه است.

5-ایجاد حفره های زیر پوستی در فاصله بین دو باسن و یا کمی بالاتر از مقعد

6-بوی بد ترشحات در کیست مویی

7-ایجاد درد در هنگام نشستن

تشخیص کیست مویی:

تشخیص بیماری کیست مویی با مراجعه به پزشک، به آسانی قابل انجام می باشد.

تشخیص و درمان قطعی این عارضه توسط متخصصان جراحی عمومی به راحتی انجام پذیر است و با راهنمایی ها و کمک آنها می توانید این عارضه را به راحتی رفع کنید و نفس راحتی بکشید.
اگر فردی با آبسه قسمت کیست مویی به پزشک مراجعه نماید بایست تحت عمل جراحی اورژانس تخلیه آبسه کیست مویی قرار بگیرد. در صورت وجود سلولیت و التهاب پوستی آنتی بیوتیک تجویز می گردد اما در صورت نبود آن نیازی به آنتی بیوتیک نیز نیست. هنگامی که آبسه تخلیه شد، رفع التهاب پوستی مدتی طول می کشد. زمانی که عفونت و التهاب پوستی به صورت کامل بهبود یافت می توان عمل اصلی خروج کیست مویی را انجام داد.
اگر در تشخیص پزشک درباره فردی که آبسه این ناحیه را دارد سینوس واضح پوستی مشاهده نگردد احتمال دارد این آبسه به علت کیست مویی نبوده و با تخلیه اولیه درمان شود. بنابراین بهتر است چند ماه به بیمار مجال داده شود.
به این خاطر که با طی زمان دامنه کیست مویی زیاد می شود و عارضه های آن نظیر فیستول در روی پوست ظاهر می شود و آرام کردن درد کیست مویی دشوار می گردد، همینطور در مواقعی که کیست مویی رشد کرده درمان سنتی کیست مویی سفارش نمی گردد.
ناحیه عمل کیست مویی بایست بدون مو باشد، عمل کیست مویی مناسب است در مرکز جراحی یا بیمارستان انجام شود تا عمل کیست مویی به صورت کامل بی حس انجام گردد تا همه قسمت های دچار شده به کیست مویی برداشته شود و دوباره برنگردد و بهتر است عمل با بی حسی از قسمت کمر یا بیهوشی عمومی انجام گردد.

یک پاسخ به “کیست مویی یا کیست پیلونیدال”

  1. ali می‌گه:

    نظری ندارم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرورش کودکان به شیوه جو فراست

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

ازدواج

موفقیت و اعتماد بنفس