چینی ها در جشنواره گوشت سگ یولین

 

در موعد جشنواره «گوشت سگ یولین» چین محل جدال‌های جهانی بر سر محدودیت‌های درک بین فرهنگی را داغ کند.در چند سال گذشته نزدیک به ۱۰۰۰۰ سگ کشته و همه آن‌ها در طول مراسم ۱۰ روزه خورده شده‌اند.در غرب دو نگاه غالب وجود دارد: نگاه اول متعلق به کسانی است که این جشنواره را به شدت محکوم می‌کنند.

dog_meat_festival_in_china_12

طرفداران گروه دوم نیز مدعی می‌شوند که نمی‌توان چین را با ارزش‌های خودمان بسنجیم و این کار نوعی امپریالیسم فرهنگی محسوب می‌شود.هر دو گروه تا حدی حق دارند. اول باید به صحبت‌های منتقدان این جشنواره گوش داد. آن‌ها حرف‌های زیادی دارند. در جشنواره برخی بر این باورند که اگر سگ‌ها را در حالت مضطرب سلاخی کنند، گوشت آن طعم بهتری دارد. حتی گاهی اتهاماتی مطرح شده که پوست سگ را زنده زنده از بدنش جدا می‌کنند.

dog_meat_festival_in_china_6

منتقدان جشنواره “گوشت سگ خوران” با به قفس انداختن سگ‌ها، کشتن و همچنین خوردن آن‌ها کاملا مشکل دارند. اگر این انتقادات از زبان گیاه‌خواران شنیده شود شاید بیشتر قابل قبول باشد چرا که آن‌ها به همین اندازه از خورده شدن گوشت خوک و گاو در کشورهای غربی انتقاد می‌کنند. اما اکثر این انتقادات از زبان افراد متظاهری شنیده می‌شود که یا با اشتیاق تمام دنبال گوشت خوک هستند و یا گیاه‌خوارند اما از شیر و پنیر همان گاوهایی استفاده می‌کنند

dog_meat_festival_in_china_9

که در شرایط بد در مزارع نگهداری می‌شوند.با این وجود، افرادی که می‌گویند باید در قبال این مسئله سکوت کرد تا مبادا امپریالیسم اخلاقی پیش آید هم متهم به کوته فکری هستند. تقریبا هر کسی می‌داند که احترام گذاشتن به تفاوت‌ها محدودیت‌هایی دارد.من هیچ کسی را نمی‌‎شناسم که از اقدامات وحشیانه داعش، هولوکاست رایش سوم و از بین بردن مخالفین ایدئولوژیکی به اسم تفاوت فرهنگی دفاع کند.

dog_meat_festival_in_china_11

اما داشتن نگاهی آزاد می‌تواند به نوعی مدارا کردن با چینی‌ها تبدیل شود، زیرا نمی‌توان از آن‌ها انتظار داشت که خودشان را با ایده‌آل‌ها بالای ما انطباق دهند.صدای اعتراض‌ها نسبت به جشنواره گوشت سگ یولین چین از زمانی شنیده شد که یک معلم بازنشسته چینی به اسم «یانگ شیائویون» صدها هزار دلار برای نجات گربه و سگ‌های جشنواره خرج کرد و چندین شخصیت مشهور چینی از جمله چن کان، یانگ می و فان بینگبینگ بر علیه این جشنواره جبهه گرفته‌اند.

dog_meat_festival_in_china_10

گرچه خوردن گوشت سگ جزو سنت برخی از مناطق چین به شمار می‌آید، اما جشنواره یولین کارش را از سال ۲۰۰۹ آغاز کرد و حتی تاییده‌ی دولت محلی را هم ندارد. اما مسئله‌ای که به نظر مهم می‌آید این است که آن‌ها چقدر بی‌سر و صدا افراد بیگانه را در کنار لیبرال‌ها در هر دو سوی بحث قرار می‌دهندمرتبه قبل که در مورد این مسئله یادداشتی می‌نوشتم، یک شخص که مدام به من ناسزا می‌گفت در توییترش نوشت که همه کره‌ای شیطانی هستند چرا که سگ می‌خورند.

dog_meat_festival_in_china_8

اظهارات برگرفته از احساسات نژادپرستانه به ندرت به این شکل بیان می‌شوند، اما بیم دارم اغلب کسانی که جشنواره یولین را محکوم می‌کنند این پیش‌داوری را هم دارند که آسیایی‌های «عقب مانده» ذاتا خشن هستند و نمی‌توانند ارتباط خوبی با حیوانات برقرار کنند.آمادگی برای پذیرش این نگاه در مورد چینی‌ها همچنین از نحوه همرسانی خشم مردم در شبکه‌های مجازی نیز هویدا است؛ البته این اتفاقات کم نیستند.

dog_meat_festival_in_china_5dog_meat_festival_in_china_3dog_meat_festival_in_china_2

3 پاسخ به “چینی ها در جشنواره گوشت سگ یولین”

  1. حسین.زاده می‌گه:

    می تونید سایتتون رو بیشتر جذاب کنید

  2. شهاب می‌گه:

    خیلی جالب بود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرورش کودکان به شیوه جو فراست

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

ازدواج

موفقیت و اعتماد بنفس