چگونه با شک و تردید مبارزه کنید؟

چگونه با شک و تردید مبارزه کنید؟

اگر درحال شروع انجام کاری هستید،حتما دچار شک و تردید می شوید از اینکه آیا پیروز می شوید یا نه؟ و دیگران در مورد شما چه می گویند و… دل نگران هستید.

گاهی هم سرد می شوید،مثلا زمانی که لباس مدل جدیدی می پوشید و به محل کارتان می روید، تصور می کنید که همه نگاهشان به شماست و کمی خجالت می کشید یا فکر می کنید دیگران چه نظری دارند؟

بعضی اوقات وقتی در حال برنامه ریزی سفر زندگی خود هستید، این احساس به شما دست می دهد که اصلا شروع نکنید.گاهی اوقات این شک و تردید واقعا مانع رسیدن به هدفتان می شود.

how_to_destroy_doubt_3

برای رفع این مشکل چند روش کاربردی وجود دارد که به آن می پردازیم:

1-به گذشته برگردید.

کمی مکث کنید،به گذشته برگردید،ببینید ازکجا  شروع کرده اید.آیا آن لحظه مطمئن بودید؟آیا آن زمان را دوست داشتید؟پس چرا حالا شک کرده اید؟ البته سعی کنید خودتان را متقاعد کنید که شک کردن بهتر از عقب نشینی و پشیمان شدن است.

2- با یکی از دوستان صمیمی و صادق تان در مورد این دودلی ها مشورت کنید.

وقتی شک و تردید دارید، آن را با دوستان تان مطرح کنید و از آنها بپرسید آیا این شک و دودلی درست است یا زاییده تخیلات شماست؟

3- دو نمونه لیست تهیه کنید.

یک جدول با دو ستون بکشید که یک ستون مربوط به شک و دودلی شما باشد و دیگری برای هدف هایی که در جستجوی آن هستید.حال دو به دو آنها را با هم مقایسه کنید،سپس ببینید این شک و دودلی چه دلیلی می تواند داشته باشد؟آیا این آرزو و هدف هنوز هم برای شما مهم است؟

4-همچنان به جلو قدم بردارید،حتی اگر سخت باشد.

تصور کنید که بدترین چیز اتفاق افتاده است.پس با بی اعتنایی به پیش بروید و این بار با قدرت بیشتری رو به جلو حرکت کنید.

how_to_destroy_doubt_4

5- زندگی افراد موفق را مطالعه کنید.

یکبار دیگر زندگی افراد موفق را مطالعه کنید.آیا آنها هیچ شک و تردیدی نداشتند؟مطمئنا داشتند.پس بهترین راه حل این است که داستان زندگی آنها را مطالعه کنید تا متوجه شوید چگونه بر این دودلی فایق آمده اند.

6- شک و تردید می تواند خوب و مفید باشد.

وقتی تردید سراغتان می آید،آرامش را از شما می گیرد و محدودتان می کند،پس سعی کنید دودلی تان را وسیله ای برای سنجش موفقیت تان قرار دهید.فقط همین.

7- شک و تردید در دو راهی:

شک یعنی احساسی که ما درباره گذشته امان داریم(راهی که پیموده ایم).این تردید ها به ما کمک می کنند تا اصلاحات لازم و کوچک را در طول راهمان انجام دهیم.در هر جاییاز کارتان که دچار شک و تردید شدید انگار در یک جاده به دو راهی رسیده اید.با کمی تامل در این زمینه ممکن است راه بهتری بیابید.

8-سخت کار کنید.

اگر در یک موقعیت رقابتی هستید،ممکن است رقیب شما هم دچار شک و تردید باشد.سخت تلاش کنید و بر شک و تردید قایق آیید و به رقابت تان ادامه دهید.نگذارید این شبهه ها باعث عقب نشینی شما شود و حریف تان پیروز شود.

9- ابتدا از قدمهای کوچک شروع کنید.

وقتی تردید به سراغ تان می آید نشانه این است که آرزوهای بیشتری دارید.البته نه در آینده به عنوان اهداف بعدی،بلکه در طی همین مرحله که این مسئله ممکن است در روحیه شما اثر منفی بگذارد.باری مقابله با این مشکل سعی کنید در طول مسیر فعلی ابتدا قدم های کوچک بردارید تا در فرصتی مناسب به اهدافتان برسید و نخواهید با عجله و مشغله های ذهنی از این مرحله گذر کنید.چون همین طی کردن راه با سرعت زیاد شما را به این تردیدها دچار می کند.

10-عکس بگیرید و نزد خوتان نگه داید.

افراد موفق از مراحل مختلف پیروزی شان عکس تهیه می کنند و هربار با نگاه کردن به آنها تمام وجودشان تسخیر می شود و با انرژی مضاعف به کارشان ادامه می دهند.اگر شما هم عکس هایی تهیه کنید و روی صفحه کامپیوتر یا روی میز مطالعه بگذارید،مطمئن باشید که این افکار شک و تردید را از بین می برید.

هریک از ما نیاز داریم که از جایی شروع کنیم:

این را به خاطر داشته باشید که وقتی زمان مناسبی فرا رسید و ما موقعیت یا به اصطلاح شانس انجام کاری را داریم، چرا انجامش ندهیم؟

همه ما از جایی شروع می کنیم که در بعضی از آنها مشترک هستیم.دیگران هم با طرح و برنامه خاص خودشان شروع می کنند.فکر نکنید آنها با شما فرق دارند ، آنها هم به خاطر این امید و آرزو ، ترس و داهره دارند.

آنان هم مثل ما جوراب های سوراخ شده می پوشند و آخر هقته ها برای خرید می روند و تافته جدا بافته نیستند.

موفق و پیروز سربلند باشید.

how_to_destroy_doubt_5

2 پاسخ به “چگونه با شک و تردید مبارزه کنید؟”

  1. زهرا می‌گه:

    نویسنده کیه؟

  2. irani می‌گه:

    نویسنده نمی خاین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرورش کودکان به شیوه جو فراست

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

ازدواج

موفقیت و اعتماد بنفس