موفقیت برای شما چه مفهومی دارد؟

موفقیت برای شما چه مفهومی دارد؟

در ابتدا ذکر این نکته ضروری است که متن این مقاله آنقدر ساده به نظر می رسد که در نگاه اول خواننده را از ادامه خواندن باز می دارد اما وقتی بطور جدی خوانده شود و در زندگی اجرا شود تاثیرات بسیار عمیق و مشهودی را در پیش روی خود احساس خواهیم کرد.لذا توصیه می شود همچنان ادامه دهید و هر مرحله را به دقت اجرا کنید.

the-concept-of-success-1

تعریف هر یک از ما در مورد موفقیت متفاوت است چون آرزوهای ما براساس محیطی که در آن رشد کرده ایم و تصورمان از خودمان و مردمی که با آنها زندگی کرده ایم یا کار می کنیم،شکل می گیرد.موفقیت به معنای پول زیاد داشتن نیست بلکه شادی واقعی داشتن است که هر یک از ما باید در همه مراحل زندگی آن را احساس کنیم چون تاثیر دومی بیشتر از اولی است.

تئوری موفقیت

از زمانهای گذشته تا به حال تحقیق های زیادی در زمینه موفقیت و اینکه چه چیزی باعث می شود تا ما احساس موفق بودن کنیم انجام شده است و شاید یکی از بهترین و معروفترین تحقیق ها مربوط به آبراهام مازلو بوده است.او یک روانشناس نیویورکی بود که رفتارهای انسانی را در نیم قرن گذشته مطالعه کرده است.خلاصه مطالعات و تحقیقات او نشان می دهد که سلسله مراتب احتیجات انسان است که به موفقیت مفهوم و معنی می دهد.

نظریه او بسیار ساده و قابل فهم است چون هر انسانی با توجه به نیازهایش در هر دوره ای می خواهد به یک چیز دست پیدا کند که برایش مفهوم موفقیت را داشته باشد.

براساس نظریه این محقق ، سلسله مراتب نیازهای انسان به این ترتیب است:

۱- غذا ، آب و سرپناه امن : همه اینها جزء چیزهای مهم و ضروری زندگی هستند چون شما در حالت گرسنگی و تشنگی به اینها نیاز مبرم دارید.

۲- امنیت شغلی : اگر امنیت شغلی شما تهدید شود نگرانی شما مانع از رضایت خاطر شما در هر زمینه ای می شود.

۳- وقتی که خوب تغذیه می شوید و در امینت هستید: می خواهید با دیگران هم شریک باشید،می خواهید در کنار مردم باشید و با دیگران روابط اجتماعی داشته باشید.

۴- وقتی با مردم هستید : می خواهید جایگاهی داشته باشید ، آنها به شما احترام بگذارند و به شکلی نسبت به شما احساس نیاز کنند.

۵- وقتی احترام لازم را دریافت کردید : حالا می خواهید به آرزوها ، رویاها و تخیلات تان فکر کنید و برای رسیدن به آنها برنامه ریزی کنید.

در دنیای امروز اگر شما در جایگاه ۴ و ۵ قرار داشته باشید بسیار خوششانس هستید.پس موفقیت همان حس خوبی است که در هر زمینه ای به شما دست می دهد چون شما آن کار را با موفقیت انجام داده اید.

در واقع شما کاملا به این مسئله واقف هستید ، بنا براین هر کاری که انجام می دهید هم برای شما و هم برای اطرافیان شما خوب است.البته این کار خیلی ساده به نظر می رسد ولی با توجه به پیچیدگی زندگی امروزی کمی مشکل است.

the-concept-of-success-2

ده نوع موفقیت که می توانید در زندگی به آنها دست یابید :

این ده نوع موفقیت به نظر بسیار متفاوت می رسند ولی هر کدام از آنها به نوبه خود مهم هستند.

 

۱- موفقیت مادی :مثل : پول ، ماشین ، مسافرت های پرخرج ، طلا و جواهرات و…

 

۲- موفقیت احساسی : مانند رابطه ها ، احترام و اعتبار شخصی و خرسندی .

 

۳- موفقیت فکری و عقلانی : مثل : یادگیری ، خودشناسی ، فهمیدن و درک کردن و…

 

۴- موفقیت معنوی : مانند احساس تعلق خاطر ، اراده ، و قدرت تصمیم گیری و…

 

۵- موفقیت جسمانی : مانند سلامتی ، تناسب اندام ،نیروی جسمانی و ظاهری زیبا و…

 

۶- موفقیت تجاری : مانند : جرئت دل به دریا زدن ، سود و منفعت و اعتبار شخصی و …

 

۷ – موفقیت مذهبی : مانند : تاثیر روحانی بر دیگران داشتن و ترویج فضایل و کمالات معنوی و …

 

۸- موفقیت در رابطه با محیط : مانند : خانه ، باغچه ، و پرورش گل و گیاه .

 

۹- موفقیت در مدیریت زمان و استاده صحیح از وقت : مانند برنامه ریزی شخصی و هدف گذاری و رسیدن به دستاورد های زندگی و…

 

۱۰- موفقیت جمعی : مانند : انجام کارهای دسته جمعی و گروهی و تاثیرگذاری بر گروه و…

 

the-concept-of-success-3

تصمیم بگیرید که می خواهید موفقیت را چگونه تعریف کنید؟

موفقیت برای هریک از ما متفاوت معنی شده است و این را هم می دانید که هیچ کاری بی زحمت نیست و هدفهای بی زحمت هم جزء موفقیت محسوب نمی شوند.در این قسمت عواملی که در تعریف هریک از ما از موفقیت دخیل هستند را می گوییم :

۱- پول : این مورد تنها موردی است که بیشتر مردم سعی دارند آن را به دست آورند و موفق شوند ولی اگر شما به اندازه کافی پول داشته باشید و بازهم به دنبال پول بیشتر باشید مطمئنا باعث شادی شما نخواهد شد.

۲- عشق : مهمترین سیمای موفقیت همین عشق است.شما باید شریک زندگی و فرزندانتان و سایر اطرافیان و حتی منظره پشت پنجره اتاق خواب تان را دوست داشته باشید.بدون عشق ، زندگی پوچ و تو خالی ست.

۳- سلامتی : رهایی از درد و نداشتن درد بسیار مهم است.اگر شما به اندازه کافی از نعمت سلامتی برخوردار نباشید ممکن است موفقیت را به شکل متفاوتی شرح دهید و بخواهید به سلامتی دست یابید.

۴- راحتی و آسایش : وقتی بدن انسان استراحت کافی نداشته باشد و غذا و انرژی به اندازه کافی به آن برسد ، خیلی خوب کار می کند و کاملا هماهنگ می شود ، بنابراین فراهم آوردن مسکن برای رفع این احتیاجات و ایجاد احساس امنیت لازم و حیاتی است.

۵- یاد گیری : مدرسه و دانشگاه به ما می آموزند که چگونه یادبگیریم و یادگیری را در ما تقویت می کنند،اما نباید بعد از ترک این دوره ها این مسئله را فراموش کنیم و یادگیری و تقویت حافظه را کنار بگذاریم.

۶- لذت بردن و تفریح کردن : بعضی از مردم از زمانی که به دنیا آمده اند تصورشان این بوده است زندگی خسته کننده و خالی از لذت است.برنامه ریزی برای لذت و تفریح از مهمترین ارکان زندگی است.

۷- بخشایش : این جمله که "بیشتر بخشش کنیم تا اینکه بیشتر دریافت کنیم" دقیقا صحیح است.سعی کنید وقت تان را طوری تنظیم کنید تا بتوانید به دیگران کمک کنید و به خودتان بقبولانید که از موفقیت دیگران لذت می برید.

۸- لوح تقدیر و مدال : بعضی از ما به خاطر بعضی از دستاوردها ممکن است از مقامات دولتی مدال و یا چیزهای مشابهی دریافت کنیم پس این نشان دهنده این است که ما کار مهمی انجام داده ایم ولی این را هم باید دانست که گاهی هم گفتن یک کلمه و یا جمله مثل "ممنون ، شاهکار بود و غیره " کافی است.

۹- تغییرات اساسی :هیچ چیز به همان شکلی که بوده باقی نمی ماند و در طی زمان تغییر می کند.پس سعی کنید بعضی از این تغییرات را خودتان به وجود آورید.برای تغییر زندگی تان تلاش کنید با برنامه پیش بروید و خودتان را برای مطلع شدن از پیشرفت تان محک بزنید . البته این نکته را فراموش نکنید که پله پله جلو بروید یا به قول این ضرب المثل معروف "آهسته بروید اما پیوسته"

۱۰- خرید کردن : خرید کردن خوب است اما برای تعریف موفقیت زیاد جالب به نظر نمی رسد و نمی توان به طور حتم گفت که شما با تهیه کردن بعضی از چیزها و خرید کردن ، موفق هستید ، چه بسیار که با دریافت یک کارت تشکرآمیز از طرف کسی که قبلا به او کمک کرده اید خوشحال شوید و موفقیت را احساس کنید.

با توجه به نکاتی که شرح داده شد ، ممکن است در بعضی از زمینه ها موفق باشید یا حداقل خشنود و راضی باشید.در واقع اگر شما از بعضی از مسائل خشنود و راضی باشد یعنی اینکه موفق هم می شوید.

مسائلی که باید آنها را تغییر دهید ، آنهایی هستند که شاید رضایت خاطر شما را فراهم نمی کنند ولی شما خواستار بهتر شدن آنها و موفق شدن در آن زمینه هستید.

تصمیم بگیرید چه چیزی را می خواهید تغییر دهید؟

مطمئنا شما با یک کشمکش درونی دست و پنجه نرم می کنید که چه چیزی را می خواهید؟ و چه چیزی را نمی خواهید؟ چه چیزی را می خواهید تجربه کنید؟ یا اینکه چگونه می خواهید موفق شوید؟ پس لازم است که این سوال را از خود بپرسید : "چه چیزی را می خواهم تغییر بدهم و چرا؟ "

لازم است مطمئن شوید که این آرزوها کاملا شخصی و خواسته درونی شماست و از جایی دیگر یا شخصی دیگر عاریه نگرفته اید.دست یافتن به اهداف دیگران یا تقلید از آنها آنهم چشم و گوش بسته لزوما نمی تواند باعث رضایت و خوشحالی درونی شود.همیشه سعی کنید موفقیت تان را از نظر اندازه کوچک یا بزرگ بودن با دیگران مقایسه نکنید ، چون این مسئله کاملا متفاوت از مقوله های دیگر است و بزرگ تر بودن به معنی بهتر بودن نیست.

برای مثال می خواهید رانندگی با اتوبوس یا ماشین مسابقه را یاد بگیرید و بین این دو شک دارید.هردوی این کارها خوب و جالب است اما شما کدامیک را ترجیح می دهید؟اگر علت را متوجه شده اید پس شروع کنید ، چون دلیل مناسبی دارید.

به سوالاتی که در ادامه می آید توجه کنید چون این سوال ها به شما کمک می کند تا آنچه را که می خواهید در سرلوحه قرار دهید و اولین جوابی را که به ذهن تان می رسد را بنویسید.چون ممکن است ذهن تان بعدا منحرف شود و بخواهید جای دیگران باشید ولی این را بدانید چیزهایی که برای شما حیاتی است برای دیگران این طور نیست.البته سعی کنید از افرادی که اطراف تان هستند و می توانند شما را حمایت کنند نیز کمک بگیرید.

 

the-concept-of-success-4

سوالات مهمی که اکنون باید از خودتان بپرسید:

۱- سه چیز مهم که بیشتر از همه خواستار دستیابی به آن هستم چیست؟

۲- چرا این اهداف اینقدر برای من مهم است؟

۳- اول از همه برای کدام یک از اهدافم باید اقدام کنم؟

۴- چرا زمان لازم است تا به هر یک از اهدافم برسم؟

۵- از کجا باید شروع کنم و اولین قدم ها را چگونه باید بردارم؟

۶- من چگونه می توانم پیشرفتم را در یک زمینه اندازه بگیرم و بقیه را را ادامه دهم؟

۷- چه کسانی هستند که می توانند در این زمینه به من کمک کنند؟

۸- در برابر کاری که آنها برایم انجام می دهند ، من چه کاری می توانم بکنم؟

۹- چطور می توانم متوجه شوم که به اهدافم رسیده ام و چگونه می توانم خوشحالی ام را جشن بگیرم؟

۱۰- بعد از اینکه به این هدفم رسیدم ، چه هدفی را می توانم در پیش بگیرم؟

…..ادامه دارد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرورش کودکان به شیوه جو فراست

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

ازدواج

موفقیت و اعتماد بنفس