مدیریت زمان,بزرگترین راز موفقیت و پیروزی در زندگی

مدیریت زمان,بزرگترین راز موفقیت و پیروزی در زندگی

همه ما مطالب زیادی داریم که باید آنها را بخوانیم (کتابهای کتابخانه، فایل های کامپیوتری و ….) اما خیلی اوقات نمی توانیم و بهتر بگویم فرصت نمی کنیم همه آنها را مطالعه کنیم.

طی یک بررسی نتیجه گیری شد که مدیران اجرایی و ارشد بطور متوسط ۳۰۰ تا ۴۰۰ ساعت مطالب خواندنی و کارهای عقب افتاده در منزل و محل کار خود دارند.

time-management_1

معنای مطالب فوق این است که به احتمال فراوان ما هرگز نمی توانیم بر کارهای خودمان پیشی بگیریم ، تنها باید امیدوار بود که بتوانیم مهم ترین وظایف و مسئولیت ها را انجام دهیم و مابقی کارها در صف انتظار قرار بگیرند.

فراموش نکنید برای مدیریت بهتر بر روی وقت و زمان خودتان باید کارهای خود را بر اساس اولویت و مهم بودن لیست کنید و سعی کنید ابتدا کارهای مهم را انجام دهید سپس در صورت باقی ماندن زمان سراغ کارهای کم اهمیت بروید.

دنیای مدرن مملو از آموختنی ها، ماجراجویی های قابل کشف و افراد جدید برای ملاقات است. اما با این همه مشغله چطور زمان کافی برای تمام این کارها بیابیم؟

در اینجا نکاتی را با شما در میان می گذاریم که کمک می کند تا از زمان خود به طرز موثرتری بهره ببرید و حتی در طی روز، هفته و ماه وقت اضافی نیز داشته باشید.

تمام برنامه ها و اهداف روزانه خود را یادداشت کنید، حتی اگر مطمئن هستید که آن ها را فراموش نخواهید کرد.

لیستی از کارهای روزانه خود، از قبیل مطالبی که قصد دارید بخوانید، فیلم هایی که باید ببینید، کارها، پروژه ها، کارهای روزانه و غیره تهیه کنید.

تهیه لیستی از آنچه باید بخرید و یا حتی لیستی از آرزوهایتان نیز عادتی ساده و در عین حال مفید است. همین امر کمک می کند تا روز خود را با برنامه آغاز کنید و به طور قطع هیچ فعالیت مهمی از قلم نمی افتد. 

از زمان های مرده هوشمندانه بهره ببرید.

زمان های مرده، وقت های خالی بین کارهای دیگر هستند: نشستن در مترو، ایستادن در صف ها، انتظار برای دوستان و از این قبیل امور. زمان خود را با بازی های احمقانه گوشی هوشمند خود هدر ندهید. در عوض، از زمان های مرده خود برای خواندن کتاب، یادگیری یک زبان خارجی یا طراحی استفاده کنید. زمان خود را با تماشای آگهی های بازرگانی تلف نکنید، فیلم مورد علاقه خود را بخرید یا اجاره کنید و یا به صورت آنلاین تماشا کنید. 

امروزه، بیش تر وقت برنامه های تلویزیون صرف آگهی های بازرگانی می شود. برای صرفه جویی در زمان ارزشمند خود، فیلم یا سریال مورد علاقه خود را بخرید یا اجاره کرده و تماشا کنید. در این صورت، زمان کم تری صرف تماشای آگهی های تلویزیونی می شود و بدین ترتیب زمان بیشتری برای کارهای مفید خواهید داشت. 

یاداشت کنید و فعالیت های انجام شده در طی روز را ثبت کنید.

مدیریت تجربه ایی کوچک: دفتر یادداشت خود را برداشته و دو تا سه روز تمام فعالیت های انجام شده در طی روز و زمان سپری شده برای هر یک از آن ها را یادداشت کنید. توصیف جزئیات فعالیت های روزانه کمک می کند تا دریابید دقایق ارزشمند صرف چه اموری شده است. احتمالاً از اینکه اغلب زمان خود را صرف اموری بی ارتباط با اهدافتان، همچون جستجو در سایت ها یا چک کردن ایمیل های بیهوده می کنید، متعجب خواهید شد.


حتی الامکان برخی از وظایف و مسئولیت های خود را به دیگران بسپارید.لیست کارهای روزانه خود را مرور کنید و برخی از آن ها را به دیگر اعضا خانواده محول کنید. همسر شما قطعاً از عهده اموری همچون بیرون بردن زباله ها برخواهد آمد، و فرزندانتان نیز قادر به انجام امور ساده و ایمن هستند. 

در انجام کارهای ۵ دقیقه ایی در طول روز تنبلی نکنید.برای انجام برخی از کارها فقط ۵ دقیقه زمان لازم است. لیستی از اینگونه امور تهیه کنید و آن ها را یک جا انجام دهید. چک کردن ایمیل ها، تمیزکردن کابیت ها یا آبیاری گیاهان خانگی. انجام روزانه آن ها کمک می کند تا به اهداف بزرگ تر خود دست یابید. 

هر از گاهی استراحت کنید، نه فقط زمان هایی که احساس خستگی مفرط دارید.به طور ایده آل، پس از هر ۵۰ دقیقه کار باید ۱۰ دقیقه استراحت نمود و یک روز در هفته را به خودتان اختصاص داد. اما اگر امکان اینگونه استراحت نمودن برایتان میسر نیست، فعالیت های خود را در تناوب های ۲۰ دقیقه ایی انجام دهید. در این صورت، کمتر خسته خواهید شد و در طی روز زمان بیشتری خواهید داشت. به یاد داشته باشید که:کارایی شما در انجام فعالیت ها به انرژی فیزیکی شما وابسته است. پس خود را از استراحت و تجدید قوا محروم نکنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرورش کودکان به شیوه جو فراست

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

ازدواج

موفقیت و اعتماد بنفس