تشخیص،درمان و مدیریت استرس

نشانه های استرس

diagnosis-of-stress-1

این علایم دلالت براین دارند که کدام یک از این استرس ها در حال تبدیل شدن به یک مشکل هستند؟

ده نشانه مهم استرس و راه های مقابله با آنها :

۱- نخوابیدن(کم خوابی):اگر ذهنتان در گیر باشد و مشکلی داشته باشید،خوابیدن کار بسیار مشکلی خواهد شد.یکی از علایم نخوابیدن به خاطر استرس،مدام راه رفتن قبل از خواب است.چون مغز آرامش کافی ندارد و انگار چیزی در آن وزوز می کند.برای اینکه از خواب کافی و مناسب برخوردار باشید بهتر است مشکلات را با خود به تختخواب نبرید.

۲- سردرد : این مسئله بسیار آزاردهنده است و با وجود استرس به هر حال به سراغتان می آید.سرتان درد می گیرد و فکر می کنید مریض شده اید و به دنبال راهی برای رفع آن می گردید.انواع قرص ها را دورتان جمع می کنید ولی بهترین راه و بهترین چیزی که احتیاج دارید کمی استراحت و آرامش است و باید ذهنتان را از هر گونه فکر کردن به مشکلات رها کنید.

۳- عرق کردن کف دست ها : وقتی تمام مدت چیزهای ترسناک و بدی را در ذهنتان پیش بینی می کنید استرس دارید و ممکن است کف دستتان عرق کند.در این حالت بدن ممکن است علایم دیگری را نیز بروز دهد.گاهی اوقات شاید به نظر برسد که این مسئله عادی است و نیاز به اقدام خاصی ندارد مثلا قبل از یک سخنرانی در جمع.ولی اینطور نیست چون با این کار بیشتر دست و پای خود را گم می کنید و استرستان بیشتر می شود.همه این ها نشانه استرس هستند پس برای اینکه این حالت ها از بین بروند بهتر است به دنبال علت باشید.

۴- احساس درد و درست کار نکردن شکم :ممکن است عجیب به نظر برسد که سیستم گوارشی مثل یک واحد اندازه گیری ، سطح استرس شما را اندازه می گیرد و البته به شکل های مختلف تنش و بی قاری شما را نشان می دهد.وقتی از چیزی ناراحت هستید،بیقرار می شوید و استرس می گیرید.ممکن است خیلی با عجله یا بد غذا بخورید، خوب نمی جوید ، در نتیجه دچار مشکلاتی می شوید.پس زمانی را به غذا خوردن اختصاص بدهید که آرامش دارید و سعی کنید آرام آرام غذا بخورید.

۵- خارش و جوش پوستی : مطمئنا شما هیچ تمایلی به دبدن پوست هایی که پر از لک و جوش هستند ندارید.پوست براثر استرس دچار جوش و خارش می شود که بسته به شدت استرس از کم تا زیاد متغیر است.برای اینکه پوست تان بوسیله جوش و متعاقب آن خاراندن زیاد بد شکل و بد فرم نشود پس لازم است که بطور جدی از استرس دوری کنید پون چیزی جز ضرر برای شما ندارد.در این مواقع لباس های گشاد بپوشید چون باعث خارش پوست نمی شود و احساس راحتی بیشتری نیز دارد.

diagnosis-of-stress-4

۶- درد ناحیه قفسه سینه یا آنژیت صدری : بعضی مواقع به خاطر دردی که در قفسه سینه خود دارید به بیمارستان مراجعه می کنید و پزشک هم برای شما داروهای مختلف به همراغ یک رژیم غذایی و چند توصیه و سفارش تجویز می کند درحالی که علت اصلی این مسئله استرس و فشار های عصبی است.شما در واقع اگر قبل از این کاری بای استرس خود می کردید هیچ وقت پایتان به بیمارستان باز نمی شد.ایجاست که بدنتان به کمک خود شما نیاز دارد تا از شر تنش و استرس و فشارهای عصبی راحت شود.هیچ وقت دیر نیست و شما باید به خودتان کمک کنید.

۷- بد اخلاقی و عبوس رفتار کردن : کسانی که از استرس رنج می برند هیچگاه نمی توانند رفتار خوبی با با دوستان و خانواده خود داشته باشند و هیچ چیز برای آنها درست پیش نمی رود.همیشه در حال شکایت هستند.ببینید دیگران چگونه با شما رفتار می کنند؟ آیا استرس شما هم در آنها تاثیری دارد؟ آیا باعث می شود با شما بداخلاقی کنند؟

۸- کاهش و اختلال در تمایلات جنسی : این یک واقیت است که از جمله تاثیراتی که استرس و فشارهای روانی بربدن انسان می گذارد کاهش میل جنسی است و در صورت عدم درمان مناسب باعث اختلال در عملکرد این اندام ها و غدد جنسی شده و در نتیجه آن نیز بیماریهای ثانویه ای مانند تومورها و کیست های محتلف بروز می کند.پس برای پیش گیری از اختلالات جنسی و بیمارهای خطرناکی که بدنبال خود دارند لازم است که استرس را مهار کرده و از زندگی خود لذت ببرید.

۹- درد شانه ها : وقتی فردی دچار استرس می شود یکی دیگر از تغییراتی که در بدن خود احساس می کند سفت و کشیده شدن ماهیچه ها و عضلات بدن است به خصوص عضلات پشت و سرشانه ها. در اینمواقع علاوه بر ماساژ دادن و گذاشتن کیسه آب گرم اقدام اصلی که باید انجام شود باز هم کنترل و کدیریت و دفع استرس است.

۱۰- خوابیدن مانند یک نوزاد : همانطور که استرس باعث می شود احساس بی خوابی کنید و بیدار بمانید ممکن است باعث خواب آلودگی هم شود.در این حالت دائما احساس خستگی می کنید و می خواهید مانند یک نوزاد بیشتر بخوابید.اگر بدنتان چنین نیازی دارد باید دلیل آن را تشخیص دهید و استرس خود را برطرف کنید تا ریتم بدنتان به حالت عادی بازگردد.

diagnosis-of-stress-3

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرورش کودکان به شیوه جو فراست

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

ازدواج

موفقیت و اعتماد بنفس