استرس چیست و چگونه ما استرس می گیریم؟

تلاش ما برای تغییر روش زیستن،بهبود بخشیدن به زندگی یا رسیدن به اهداف و آرزوها ممکن است ما را با استرس هایی مواجه کند.

این مسئله را نباید نادیده گرفت که دستیابی به اهداف و تغییر روش زندگی کردن همیشه با استرس همراه است.stress

تنش و هدفمندی مثل دو دوست وفادار هستند.دردنیای امروز، استرس یکی از دلایل بزرگ عقب افتادگی در رسیدن به اهداف است.وقتی در زندگی تغییراتی ایجاد می کنید بت دنیایی جدیدتر آشنا می شوید،بنابراین دنیایی را که با آن اخت بوده اید کنار می گذترید،در نتیجه احساس ناامنی و بیحفاظتی می کنید.پس باید گاهی اوقات کمی وقت بگذارید و دلایل استرس داشتنتان را بررسی کنید و به دنبال راه حل باشید.

 

وقت گذاشتن و به این موضوع فکر کردن با توجه به مشغله های زیادما و شما ممکن است فشار اضافی وارد کند.پس بهتر است پیشگیری کنید.در شروع هر کاری خواسته و ناخواسته دچار استرس می شوید.حتی اگر این تغییر بهترین باشد و حتی اگر یکی از آرزو های شیرین شما باشد،مثلا برای گرفتن گواهینامه رانندگی،استرس به سراغتان می آید.

اطلاعات بیشتر درباره استرس،نشانه های آن را یافتن،به دنبال راه حل بودن یا حتی پیشگیری،احتمالا کمک زیادی می کند.

استرس چیست؟

پاسخ فیزیکی ما به استرس کاملا طبیعی است.اجداد ما با این مسایل بیگانه بودند و اگر هم وجود داشت به این شکل امروزی نبود و با این شدت نبود،مثلا قلبشان کمی تندتر می زد و احساس خوبی نداشتند و فقط در همین حد و اگر هم بیشتر بود راه حل های زیادی برای مقابله داشتند.

مشکل استرس بیشتر مربوط به دنیای امروز است،در دنیای امروز اگر با تنش،دلشوره و استرس مورد حمله قرار بگیرید بد تراز حمله حیوانات وحشی در گذشته است.وقتی فشار زندگی زیاد می شود،استرس خودنمایی می کند و میدان دیدمان را تنگ تر می کند.

استرس یکی از بعدهای سلامتی روحی و روانی هم محسوب می شود که همه ما نیاز مند شناخت به موقع و کنترل آن هستیم.

stress_1

چگونه استرس می گیریم؟

موقعیت های مختلف که ما در آن قرار می گیریم یا در آن هستیم معمولا استرس زا نیستند بلکه به سادگی اتفاق می افتند و هیچ مفهوم و احساسی را با خود نمی آورند.در واقع استرس نتیجه درک،مشاهده و دیدگاه شخصی ما در مورد آن موقعیت یا اتفاق است.یعنی برداشت ذهنی ما. بعنوان مثال شما دو راننده را در یک ترافیک در نظر بگیرید که هردوی آنها می خواهند به محل کارشان بروند ولی باید بخاطر شلوغی پشت چراغ قرمز بایستند،بنابراین سی دقیقه دیرتر به محل کارشان میرسند.یکی از آنها دجار استرس می شود و نگران است با وجود اینکه می داند نمی تواند کاری برای این ترافیک بکند و این زمان باید طی شود باز هم به اعصابش فشار وارد می کند.

ولی نفر دوم می داند که نمی تواند جلوی ترافیک را بگیرد بنا براین یک سی دی موسیقی شاد انتخاب می کند و از موسیقی لذت می برد.

استرس اغلب زمانی اتفاق می افتد که ما تصور می کنیم قدرت لازم را برای تغییر بعضی چیزهایی که در زندگی مان می افتد را نداریم.برای مثال یک کشاورز به خاطر شرایط آب و هوایی ممکن است استرس بگیرد یا یک تاجر بخاطر شغلش و وضعیت بازار نگران است.چرا؟ چون هردو کنترلی بر اوضاع و شرایط ندارند.

stress_2

تشخیص و مورد توجه قرار دادن استرس

هر کسی به استرس به شکل های مختلفی پاسخ می دهد و با آن مواجه می شود ، بنابراین ، تشخیص اینکه چه زمانی فردی درحال تجربه استرس است بسیار سخت می شود.

در این قسمت شما را با نشانه های استرس آشنا می کنیم: نشانه های استرس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرورش کودکان به شیوه جو فراست

جدیدترین مطالب
پربیننده هفته
پربیننده ماه

ازدواج

موفقیت و اعتماد بنفس